Šumivé víno, šampaňské a sekt – rozeznáte rozdíly?

Svět vín je pestrý a plný chutí, a to platí i pro ty s bublinkami. Mnoho lidí si plete šumivé víno, šampaňské a sekt, ačkoliv se jedná o tři odlišné kategorie s vlastními charakteristikami a pravidly výroby. Pojďme se ponořit do šumivého světa a rozlousknout tyto rozdíly.

1. Původ

Šumivé víno: Toto je obecný termín pro víno s obsahem oxidu uhličitého, bez ohledu na jeho původ či způsob výroby. Může pocházet z kterékoliv vinařské oblasti na světě a vyrábět se různými metodami.

Šampaňské: Označení "šampaňské" si smí nárokovat pouze vína z francouzské oblasti Champagne. Vyrábí se přísně regulovaným způsobem s použitím specifických odrůd hroznů (Chardonnay, Pinot Noir, Pinot Meunier) a podléhá striktním kontrolám kvality.

Sekty: Toto označení se používá pro šumivá vína vyrobená v České republice a na Slovensku, ačkoliv se podobná vína pod tímto názvem vyrábí i v jiných zemích střední a východní Evropy. Sekty se obvykle vyrábí metodou Charmat, která je méně náročná a zdlouhavá než tradiční šampaňská metoda.

2. Výroba

Šumivé víno: Výrobní postupy se liší, ale obecně zahrnují primární kvašení moštu nebo vína a následné přidání kvasinek a cukru pro dokvašení v lahvi (metoda "methode traditionelle") nebo v tanku (metoda Charmat).

Šampaňské: Vyrábí se výhradně metodou "methode traditionelle", která zahrnuje druhotné kvašení v lahvi s minimální dobou zrání 15 měsíců. Během zrání se na dně lahve usazují kvasinky, které po odstranění dodávají šampaňské typický sediment.

Sekty: Sekty se obvykle vyrábí metodou Charmat, která probíhá v tlakových tancích a zraje kratší dobu než šampaňské, typicky 3-6 měsíců. Není u nich typický sediment z kvasinek.

3. Chuť a vlastnosti

Šumivé víno: Chuťové profily se liší v závislosti na použitém hroznu, původu a výrobní metodě. Mohou být svěží a ovocné, s tóny citrusů a jablek, nebo plnější a komplexnější s chlebovými a toastovými tóny.

Šampaňské: Vyznačuje se komplexní chutí s tóny citrusů, bílých květů, pečiva, briochky a minerálů. Díky delšímu zrání má jemnější a krémovější perlení.

Sekty: Chuť sektů je obvykle svěží a ovocná s tóny citrusů, zeleného jablka a květin. Perlení bývá živější než u šampaňského.

4. Cena

Šumivé víno: Ceny se liší v závislosti na kvalitě a značce, ale obecně bývají dostupnější než šampaňské a sekt.

Šampaňské: Díky přísným regulím a prestižnímu statusu bývá šampaňské nejdražší z trojice.

Sekty: Cenově se sekt pohybuje mezi šumivým vínem a šampaňským.

Závěr

Ať už si vyberete šumivé víno, šampaňské nebo sekt, důležité je vychutnat si ho s přáteli a rodinou. Vždyť každá oslava si zaslouží špetku bublinek!

Tip: Při výběru šumivého vína zvažte příležitost, svůj vkus a rozpočet. Nebojte se experimentovat a objevovat nová vína a vinařské oblasti. Víno a destiláty zakoupíte online na vinoadestilaty.cz.

Publikováno: 12. 04. 2024

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Radomír Nováček