Šperky nejen pro svatební den

Šperky či klenoty jsou ozdobnými předměty, jež se stávají součástí našeho těla nebo oděvů, pokud se chystáme zúčastnit nějaké společenské příležitosti nebo akce (svatba, ples, divadlo apod.). V podání našich malých ratolestí, zejména ženského pohlaví, jsou šperky považovány za poklady, které si maminka schovává v ložnici ve šperkovnici nebo v koupelně ve vyhrazených přihrádkách. I malá slečna se ráda parádí, a proto je pro ni velkým zážitkem, když má od maminky povoleno, že si může nejrůznější klenoty vypůjčit a stát se alespoň na chvilku malou princezničkou.

Pozor na straky, také milují šperky!

Šperky nepřitahují pouze malé slečny, ale i jednoho zástupce z ptačí říše, a to straku obecnou. Tohoto pěvce s charakteristickým černo-bílým zabarvením neradi vidíme u svých příbytků, jelikož se ne nadarmo říká - ,,krade jako straka“. Tento pěvec je velmi inteligentní a v přírodě ho zaujme každý neobvyklý předmět, především třpytivý, který si rád odnáší do svého hnízda. Objevily se i případy, že v hnízdě straky byly nalezeny všelijaké šperky.

Šperk je více než jen ozdoba

Výrobou šperků se zabývají zlatníci a šperkaři. Výrobními materiály šperků jsou drahé kovy (zlato, stříbro), a drahé kameny (diamant aj.). Nejoblíbenějšími šperky jsou zpravidla zlaté a stříbrné. Zlaté šperky zastupují žlutá, bílá a červená varianta a jsou považovány za symbol dokonalé krásy, elegance, vznešenosti a honosnosti. Stříbrné šperky jsou spojovány s léčivými až zázračnými účinky. Údajně jsou zdrojem aktivace duševní a fyzické energie a zpomalují stárnutí. Mezi šperky řadíme řetízky, náhrdelníky, náušnice, prsteny, náramky, čelenky, spony, brože, manžetové knoflíky, piercing aj

Publikováno: 15. 09. 2018

Kategorie: Oblečení a doplňky

Autor: Eva Svobodová