Jak se přenáší koronavirus aneb Buďte na svatbě v bezpečí

Chystáte veselku, ale je vám jasné, že budete muset vyvinout zvýšené úsilí, aby nedošlo k šíření koronaviru? Společně s e-shopem roushoshop.cz, který prodává stylové roušky i kvalitní respirátory ffp2 jsme pro vás připravili malé opáčko. Pokud vám stále není jasné, jak se koronavirus šíří a přenáší, přečtěte si tento článek. Hlavním způsobem přenosu koronaviru je podle odborníků kapénková infekce. Virus se přenáší drobnými kapičkami vzdušnou cestou z člověka na člověka. Nákaza se nejrychleji šíří při kašlání, kýchání, ale i mluvení. Odhady ukazují, že jeden nakažený pacient v průměru infikuje dva až tři další. Nedávno vědci zjistili, že koronavirus dokáže v uzavřeném prostoru překonat až 4,5 metrovou vzdušnou vzdálenost a ve vzdušném aerosolu setrvá přibližně 30 minut.

Od ostatních si držte odstup

Jak se chránit před nákazou? V první řadě se snažte vyhnout kontaktu s osobami, které mají projevy respiračního onemocnění. Jelikož koronavirus mohou přenášet i lidé, kteří nemají žádné příznaky, při vzájemném kontaktu si držte alespoň metrový odstup a zakrývejte si ústa a nos ochrannou rouškou - na svatbu jsou dobrou volbou tyto hedvábné roušky. Vyhýbejte se místům s vyšší koncentraci lidí a nevětraným prostorem. Při kýchání a kašlání si ústa zakrývejte papírovým kapesníkem, kterou po použití ihned vyhoďte do odpadu.

Pozor na to, čeho se dotýkáte

Kromě kapénkovou přenosu se virem můžete nakazit i kontaktem s infikovanými předměty. Důsledně proto dodržujte hygienu rukou a neumytýma rukama se nikdy nedotýkejte úst, nosu ani okolí očí. Ruce si myjte mýdlem a vodou nejméně čtyřicet sekund nebo na suché ruce aplikujte dezinfekční gel na bázi alkoholu. Předměty či kliky dezinfikujte prostředky s obsahem chloru nebo jódu. Podle studie zveřejněné v magazínu The New England Journal of Medicine se nový koronavirus na plastových a ocelových površích pravděpodobně udrží dva až tři dny (72 hodin). Na lepence či kartonu vydrží 24 hodin a na mědi přibližně 4 hodiny. Čínští vědci také zjistili, že životaschopný virus se nacházel i v moči a stolici nakažených pacientů. Ruce si proto umývejte po každém použití toalety a před každým jídlem či manipulaci s potravinami.

Publikováno: 03. 03. 2021 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Eva Svobodová