Jak si SPRÁVNĚ vybrat svatebního fotografa?

Jedním z důležitých artefaktů připomínajících den svatby jsou fotografie. Pokud se jimi chcete kochat a pochlubit přátelům, kteří se v den D nemohli dostavit, neměli byste podceňovat výběr svatebního fotografa. No a pokud jste toho názoru, že jeho práci zastane vaše nejlepší kamarádka se svým zbrusu novým iPhonem, pak vězte, že nezastane. Protože mezi fotkami a profi fotkami je propastný rozdíl... Máte-li ve svém okolí někoho, kdo nedávno služby nějakého svatebního fotografa využil a vám se jeho tvorba zalíbila, v podstatě máte jasno. V opačném případě dejte na následující tipy. Prozradíme vám základní zásady, které byste měli při výběru svatebního fotografa dodržovat.

Kvalita (fotografií i fotografa)

Kvalita fotografií by měla být na prvním místě, což je tak nějak pochopitelné. Ostatně kdo by vyhazoval peníze za něco, co se mu nelíbí? Ale podle čeho kvalitu poznáte? Záleží na úhlu pohledu. Jednak jde o technické aspekty (kompozice, ostrost, expozice...), v řadě druhé o umělecký dojem. Dobrý svatební fotograf umí zachytit momenty tak, jak skutečně probíhaly. Emoce, příběhy... Jinými slovy – fotografie vás musí okamžitě oslovit. No a kvalitního fotografa poznáte podle toho, zda sleduje trendy, novinky a technické možnosti, díky kterým se může posouvat dál. Kvalita vybavení určitě není rozhodující, neboť drahý fotoaparát si může koupit i někdo, kdo fotografování vůbec nerozumí. Profesionál naopak vytěží i z levnější výbavičky.

Styl fotografií

Dalším kritériem je specifický fotografický styl. Pozor – ten nemá co dělat s kvalitou. Ani jinak kvalitní fotograf vám nemusí sednout, pokud se vám nebude líbit styl jeho focení. Pro představu: někdo preferuje zlatou klasiku, ostatní zase atraktivní „reportážní“ styl. No a pak se nabízí umělecké fotografie v mnoha různých provedeních.
Tip: Jak se styly jednotlivých fotografů liší si můžete prohlédnout zde – každý jednotlivý svatební fotograf Prahavíce či méně odlišný přístup k práci.

A co dál?

Důležitou roli při výběru svatebního fotografa samozřejmě hrají i cena a rozsah doprovodných služeb. Pamatujte si, že pravého profesionála poznáte i tak, že se s vámi rád setká osobně, ukáže vám svou tvorbu a zodpoví vám všechny případné dotazy.