Dyshidrotický ekzém na nohou – příčiny a možnosti léčby

Svědění, puchýřky naplněné čirou tekutinou, na dotek citlivé a často i bolestivé? Jedná se o příznaky, které se vyskytují na vašich chodidlech? A nejen na nich, ale například i na rukou? Na vině bude s největší pravděpodobností dyshidrotický ekzém. Může být opravdu nepříjemný, a navíc může způsobovat řadu potíží. Mezi ně patří infekce, proto je vhodné péči o ekzém nezanedbávat, ale začít jej co nejdříve řešit. Jak přesně?

Příčiny vzniku ekzému

Dyshidrotický ekzém na nohou se projevuje především na ploskách a na prstech. Příčinou vzniku ve většině případů bývá stres, bakteriální infekce, pocení nohou v neprodyšných ponožkách nebo časté máchání nohou ve vodě. Podobně je to i s ekzémem na rukou, kdy kůže reaguje na agresivní mycí prostředky, kosmetické přípravky nebo na kontaktní alergii – nejčastěji na kovy.

Léčba ekzému na nohou

Ze všeho nejdříve je dobré znát spouštěče ekzému. Pokud jsou příčinou bakterie či kvasinky a objeví se vám vodnaté puchýře, které svědí až bolí, doporučujeme, abyste si připravili lázeň z vody a hypermanganu. Ten musí být silně zředěný, proto držte se doporučení uvedeném na obale. Další možností je lázeň nohou v octu. Stačí napustit lavor teplé vody a nalít do něj šálek octu. Zahubí veškeré bakterie a upraví pH pokožky. Jakmile bude ekzém ve fázi suché a olupující se kůže, je dobré místa natřít bariérovým krémem, který dokáže podrážděnou pokožku zklidnit, zjemnit a dodat ji hydrataci. Tyto vlastnosti můžete najít v krému od Dermaguard, který vytváří na pokožce bariéru a zabraňuje bakteriím a kvasinkám, aby kůži opět napadly. Dokáže hydratovat až na čtyři až šest hodin. Pokud je kůže rozpraskaná až do krve, je dobré problematická místa natřít zinkovou mastí. Pozor si dávejte na žlutá ložiska s krustou – může se jednat o vzniklou infekci.

Publikováno: 12. 06. 2022

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Eva Svobodová