Zajistěte si budoucnost rozumnou investicí. Volte zlato!

V okamžiku, kdy máte naspořené nějaké alespoň trochu větší finanční prostředky, je na místě zvážit, co s nimi. Pokud je totiž necháte v bance, úroky vám rozhodně nezajistí jejich postupné zhodnocení, nemusejí totiž reflektovat ani inflaci, takže si za peníze v budoucnu koupíte méně zboží a služeb nežli dnes. Ještě horší je, když si lidé střádají peníze doma někde v trezoru, pak se jim dokonce ani neúročí. Chcete-li vaše finance uchránit před inflačními tlaky, přičemž však nehodláte nijak zbytečně riskovat, že o ně přijdete, volte investiční zlato.

Proč právě zlato?

Zlato v podobě investičních slitků (cihliček) a mincí je i mezi drtivou většinou odborníků na finance velkou jistotou, do níž se nemusíte bát investovat. Jeho hodnota je totiž velmi stabilní, spíše však neustále v průběhu času roste, takže o vložené peníze rozhodně nepřijdete. V každém případě neriskujete, jako tomu bývá třeba tehdy, jestliže se rozhodnete pro nákup akcií. Oproti nemovitostem, jež také jinak patří k velmi dobrým investičním příležitostem, pro změnu nemusíte mít naspořené miliony korun, investiční zlato se dá pořídit už od několika tisíc korun, tudíž je dostupné prakticky pro kohokoliv. Ke skutečné investici do zlata, jež má posloužit jako ochrana peněz před inflací a pro zajištění do budoucna, je ale vždy dobré nakoupit zlaté mince a slitky alespoň v desítkách tisíc korun.

Komentář specialisty na investiční zlato

O zlato je v současné době mimořádný zájem. Tuzemští prodejci hlásí v letošním roce rekordní přívaly nových klientů. Pavel Trtík, zakladatel renomovaného internetového obchodu zlate-mince.cz, k tomu říká: „Nákup zlatých slitků je atraktivní především pro klienty, kteří chtějí své peníze držet ve svých rukou a nemají důvěru v různé spořící programy do zlata. Lidé nakupují ve větší míře i malé slitky s hmotností 1-5 gramů, které jsou dostupné pro každého.“ Zároveň poukazuje na fakt, že se mění struktura kupujících, movití investoři jsou nahrazováni drobnými střadateli: „Dříve bylo běžné, že se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu, ale movitá část společnosti zabezpečila své finance nákupem zlata již před lety. Nyní z tohoto prozíravého kroku těží. Dnes investují do zlata ti, kteří zaspali a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě.“

Zlato a platba DPH

Investiční zlato má minimálně ještě jednu další nespornou výhodu oproti ostatním investičním komoditám, stříbro nevyjímaje. Nepodléhá totiž platbě DPH ve výši 21 %, tudíž se jeho nákup o to více vyplatí. Stačí si spočítat, kolik ušetříte za zlaté slitky, pakliže je nakoupíte třeba jen za 100 tisíc korun. Úspora na DPH pak bude činit skutečně výraznou sumu peněz, o niž byste u ostatních investičních příležitostí přišli.

Oblíbené zlaté mince a slitky

Na tuzemském trhu dominují především švýcarské zlaté slitky Argor Heraeus, dále se zde prodávají německé a rakouské cihličky. V České republice se totiž slitky ze zlata vůbec nedělají, jedná se tedy výhradně o dovoz. Oblíbeným artiklem pro investory a sběratele jsou pak zlaté mince. Zde lze uplatnit jistý patriotismus, stačí si vybrat kupříkladu zlaté dukáty, na kterých je zobrazený český král a římský císař Karel IV. Kromě těchto dukátů jsou dnes k dostání například ještě rakouské zlaté mince Wiener Philharmoniker. Jsou decentnější, přesto se jedná o žádané mince hlavně mezi sběrateli. Ti nyní jistě ocení fakt, že se dají zakoupit už ve verzi pro rok 2021. K rozmachu prodeje investičního zlata bezesporu přispěl fakt, že si jej můžete koupit pohodlně a rychle online. Vybrané eshopy umožňují nákup stejně snadno, jako když si pořizujete běžné spotřební zboží. Už za pár dní po objednání se tak budete moci pokochat pohledem na vlastní zlaté slitky či mince. A až to bude v budoucnu výhodné a nezbytné, dají se stejně snadným způsobem prodat.

Publikováno: 09. 10. 2021

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Eva Svobodová