Už jste slyšeli o posvatební depresi? Víme, jak s ní bojovat!

Pokud chystáte svatbu, tak se na ni jistě hodně těšíte. Vymýšlíte, jak to udělat, aby byla co nejzajímavější, nejhezčí, plná zážitků pro vás i pro hosty, prostě ideální. A také abyste se do ní vešli finančně. Jenže svatba uteče jak voda, za jeden den bude fuč všechno, co jste tolik měsíců tak pečlivě připravovali.

Rychlý průběh mívá rychlé následky

Není žádným tajemstvím, že na někom se rychlý průběh svatebního dne, případné drobné nedokonalosti, které už nešly zařídit (například drobná dešťová přeháňka během focení), podepíší ve formě nedobré nálady hned první den po svatbě. Někdy je to opravdu jen pokleslá nálada, jindy stav včerejší nevěsty (u pánů tento stav většinou nenastane) dokáže přejít i do posvatební deprese. A podle odborníků to není nic, co by se mělo brát na příliš lehkou váhu. Rozhodně by si z novomanželky neměl nikdo utahovat a nebo ji dokonce provokovat nemístnými poznámkami. Následky by mohly být totiž velmi vážné.

Příčina je v dlouhodobé přípravě

Přestože to mnoha lidem tak nepřijde, je svatba záležitost, jejíž příprava vyžaduje mnoho času, sil, přemýšlení, zařizování, někdy i přemlouvání – ne k tomu, aby si ženich nevěstu vzal, ale hlavně k tomu, aby byl ženich ochoten jít do specializovaného obchodu a koupil, případně si půjčil parádní svatební oblek. Většinovou část svatby připravuje žena nevěsta, ve spolupráci s rodiči, příteli, budoucí tchýní a tchánem (někdy), nebo také se svatební agenturou. Poslední možnost je sice nejjednodušší a nejdražší, ale i v tomto případě nechá žena u svatebních příprav kus svého já.

A pak v krátkém trvání samotné svatby

A potom přijde samotná svatba. Ani na té nevěsta nevypne svou ostražitost a organizační nutkání, vše musí být dokonalé, vše musí běžet tak, jak se naplánovalo a vše musí zapadat ne vteřinu přesně. A mnohdy to tak opravdu je. Jenže den uteče jako voda a je večer, noc, za chvilku ráno … a je po všem. Po všem tom, na co byla tak dlouhá, náročná a složitá příprava. Všechna snaha trvající několik měsíců se soustředila do jednoho dne, který si nevěsta stejně ani vlastně pořádně neužila. Chtěla mít svatbu natolik krásnou a dokonalou, že tomu věnovala všechnu svou pozornost. A najednou je ráno po svatbě a … nic. Všechno je fuč a výsledek veškeré snahy se vešel do několika momentů, které nevěsta byla schopná vnímat. Všechno ostatní splynulo do jedné nervózní časové linky, v níž převládala ostražitost nad schopností užít si svou vlastní svatbu. Ještě vás překvapuje, že někdy přijde depka?

Příčinu známe, teď se soustřeďme na řešení

Bojovat s posvatební depresí není zcela jednoduché. Ale pokud o ní víme dopředu – o jejím riziku, lze také dopředu naplánovat, co všechno se s ní dá udělat. A když známe příčinu, možná řešení nás jistě také hned napadnou.

Svatba nadvakrát

Jednak si můžete naplánovat svatbu na dva dny, kdy ten první bude svatba samotná, pro všechny pozvané hosty, oficiální obřad i hostina, focení a ten správný svatební večer i pro starší „účastníky zájezdu“. Následující (druhý) svatební den už bude jen pro nejbližší přátele a tu část rodiny, se kterou rádi trávíme čas. Prostě taková posvatební párty, ale bez nutnosti cokoliv zařizovat, vyřizovat, chystat – všechno bude přichystané z předešlého dne. A i nevěsta, tedy už novomanžela, se bude konečně moci uvolnit a užít si to, co tak dlouho dopředu připravovala.

Posvatební nákupy

Pokud nemáte možnost roztáhnout svatbu a posvatební párty na dva dny, vezměte to za jiný konec. Na druhý den po svatbě si naplánujte posvatební nákupy. Z nevěsty je novomanželka, změnila rodinný stav, a to to chce i změnu outfitu, možná celého looku. Když se domluvíte s kamarádkami a navštívíte třeba Takko Fashion, Kik nebo Pepco, které vždy najdete blízko sebe, můžete si za rozumný peníz (ze svatebních darů) nakoupit mnoho nového a krásného.

Trocha uvolnění nikdy neuškodí

Taky můžete dopředu mít dohodnutou návštěvu na masážích, v sauně, na postresové kosmetice – prostě všude tam, kde se vás postarají a kde krásně dozní dozvuky včerejšího tak povedeného svatebního dne. No a na depresi nebude ani čas ani nálada...

Publikováno: 26. 10. 2018

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Eva Svobodová

Tagy: deprese po svatbě | posvatební deprese